logo



Sports Live Friday Night Finals ~ Nov. 9

Carmen Musick • Nov 9, 2018 at 7:51 PM

Here are your Sports Live Friday Night final scores from high school football action in Northeast Tennessee and Southwest Virginia on Friday, Nov. 9:

TSSAA PLAYOFFS

Second Round

Class 6A

Farragut 49, Ooltewah 14

Maryville 42, Science Hill 7

Oakland 28, Hendersonville 0

Mount Juliet 35, Blackman 14

Ravenwood 43, Cane Ridge 36

Brentwood 27, Independence 24 (2OTs)

Whitehaven 31, Houston 27

Germantown 24, Memphis Central 19

Class 5A

David Crockett 32, Tennessee High 0

Knox Central 49, Daniel Boone 7

Catholic 28, Fulton 25

Oak Ridge 40, Soddy Daisy 23

Beech 21, Page 14

Hillsboro 48, Shelbyville 20

Henry County 31, Ridgeway 8

Kirby 36, Southwind 34

Class 4A

Greeneville 49, Sullivan South 7

Anderson County 54, Elizabethton 21

Tullahoma 16, Marshall County 14

Maplewood 28, Nolensville 3

Springfield 13, Jackson South Side 3

Jackson North Side 28, Montgomery Central 26

Dyersburg 28, Crockett County 12

Haywood 49, Ripley 7

Class 3A

Austin East 54, Gatinburg-Pittman 6

Alcoa 56, Unicoi County 0

Red Bank 24, Sequatchie 21

Upperman 44, York Institute 14

Stratford 32, Pearl Cohn 27

Fairview 33, East Nashville 22

Covington 35, McNairy Central 30

Milan 29, South Gibson 14

Class 2A

South Greene 23, Oneida 21

Meigs County 28, Rockwood 14

Trousdale County 35, Tyner 0

Watertown 40, Westmoreland 6

Riverside 14, Lewis County 0

Waverly 20, Columbia Academy 16

Peabody 41, Trinity Christian 7

Union City 35, Fairley 28

Class 1A

Coalfield 29, Cloudland 24

Greenback 33, Oliver Springs 12

Whitwell 45, Lookout Valley 7

South Pittsburg 27, Gordonsville 14

Cornersville 49, Wayne County 26

Huntingdon 56, Mount Pleasant 6

Lake County 48, West Carroll 0

Freedom Prep 34, Greenfield 25

VHSL PLAYOFFS

First Round

Class 1

Region A

Washington & Lee 42, Franklin 19

West Point 39, Rappahannock 7

Essex 46, Northampton 26

Saturday, Nov. 10

Colonial Beach (6-4) at Northumberland (9-1), 1 p.m.

Region B

Central Lunenberg 35, Cumberland 0

Altavista 47, Stonewall Jackson 29

Region C

Galax 55, E. Montgomery 8

Narrows 18, Auburn 7

Parry McCluer 44, Bath County 13

George Wythe 28, Covington 0

Region D

Chilhowie 49, Eastside 0

Patrick Henry 47, Honaker 7

Grundy 55, Thomas Walker 13

Class 2

Region A

Goochland 26, Brunswick 8

Amelia County 46, Arcadia 0

Poquoson 44, Nottoway 6

King William 35, Greensville County 0

Region B

East Rockingham 46, Wilson Memorial 13

Central Woodstock 28, Strasburg 6

Luray 28, R.E. Lee 23

Saturday, Nov. 10

Buffalo Gap (6-4) at Clarke County (7-3), 11 a.m.

Region C

Radford 22, Fort Chiswell 0

Glenvar 41, Buckingham County 0

Appomattox 35, Giles 6

Gretna 35, James River 2

Region D

Ridgeview 49, Central Wise 14

Richlands 10, Grayson County 0

Saturday, Nov. 10

John Battle at Union, 2 p.m.

Virginia High at Graham, 1 p.m.

Class 3

Region A

Hopewell 54, Petersburg 12

I.C. Norman 14, Booker T. Washington 0

York 17, Park View 14

Saturday, Nov. 10

Phoebus vs. New Kent, 2 p.m.

Region B

Culpeper County 22, Armstrong 6

Spotsylvania 51, George Wythe 14

Thomas Jefferson 7, James Monroe 3

Brentsville 12, John Marshall 6

Region C

Heritage Lynchburg 34, Rustburg 13

Liberty 40, Spotswood 38

Western Albemarle 33, Rockbridge County 17

Brookville 16, Fluvanna 6

Region D

Northside 56, Cave Spring 16

Lord Botetourt 62, Christiansburg 6

Abingdon 20, Hidden Valley 0

Tunstall 19, Magna Vista 13

Follow all the action every Friday night in the Sports Live Red Zone. For a complete look at sports around the region, visit timesnews.net, follow us on Twitter (@tnsportslive) or Like us on Facebook (www.facebook.com/tnsportslive/). To share your stories or photos, email them to sportslive@timesnews.net or share them on Twitter/Instagram using #tnsportslive.

 

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos